Wpływ stresu na wzrok
W dzisiejszych czasach trudno wyobrazić sobie życie pozbawione stresu, a już szczególnie w ostatnich dniach, podczas których klęska żywiołowa, jaka dotknęła Polskę, skrzywdziła wiele istnień, a pozostałym otworzyła bolesne rany, które nie zdążyły się jeszcze zabliźnić od ostatniej wielkiej powodzi.
Jak wiemy, mocno stresowe sytuacje mają ogromny wpływ na organizm człowieka. W odpowiedzi na nie, dochodzi do aktywacji układu współczulnego i produkcji kortyzolu oraz adrenaliny. Hormony te, powodują m.in. zwiększenie tętna, przyspieszenie oddechu i napięcie mięśni. Co więcej, dochodzi do osłabienia układu odpornościowego, czyniąc nas bardziej podatnymi na infekcje oraz choroby.
W przypadku oczu, stres powoduje rozszerzenie źrenic, aby dopływ światła do siatkówki zapewniał lepszą widoczność obrazów. Pozwala to na szybsze dostrzeżenie zagrożenia i odpowiednio wczesną reakcję za pomocą tzw. mechanizmu „walcz lub uciekaj”.
W perspektywie czasu, stan długotrwałego zdenerwowania, nie jest korzystny dla oczu z wielu powodów. Obniżony przepływ krwi do siatkówki i nerwu wzrokowego, może prowadzić do zaburzenia odżywienia struktur oka, a utrudniony odpływ cieczy wodnistej, tworzy ryzyko podwyższenia ciśnienia wewnątrzgałkowego. W konsekwencji, często dochodzi do uszkodzenia nerwu wzrokowego przez powstanie jaskry.
Ponadto, dominacja wspomnianego układu współczulnego, to także zmniejszona aktywność gruczołu łzowego. Prowadzi ona do słabszego wydzielania łez i powstania zespołu suchego oka. Brak snu i stres manifestują się również drżeniem powiek oraz tikami nerwowymi, poprzez ciągłe napięcie mięśni i wielokrotne skurcze. Odczuwane jest wówczas zmęczenie i ból w okolicy narządu wzroku, a to prowadzi do zmniejszonej koncentracji i rozproszenia uwagi w życiu codziennym oraz w pracy.
Skutki stresu, jakie możemy zaobserwować w swoim widzeniu, to m.in. rozmazany obraz, jednooczna lub obuoczna przejściowa utrata widzenia, zmiany ostrości wzroku, zawężone pole widzenia, dwojenie, nadwrażliwość na światło i zaburzenia widzenia barwnego.
W celu wyeliminowania niektórych wyżej wymienionych objawów, ważne jest przeprowadzenie kompleksowego badania wzroku u optometrysty, często w połączeniu z terapią widzenia oraz wykluczenie innych chorób u lekarza i okulisty. Warto także starać się usunąć przyczyny ciągłego stresu lub poszukać sposobów radzenia sobie z nim, przy udziale odpowiedniego specjalisty.