Niebezpieczne tarcie 

Pozwolę sobie założyć, że z pewnością zdarzyło Wam się mocno potrzeć swoje oczy. „Niech pierwszy rzuci kamieniem” ten, kto nigdy tego nie uczynił. Jeśli nie jest to działanie sporadyczne, a czynność wykonywana na porządku dziennym, to ten artykuł jest skierowany przede wszystkim do Ciebie.

Na wstępie, chcę wyraźnie zaznaczyć, że wspominając o pocieraniu, nie mam na myśli delikatnego, świadomego masażu powiek, który udrożni kanaliki i pomoże w odpowiedniej produkcji warstwy lipidowej filmu łzowego lub rozgrzeje i oczyści gruczoły. Otóż nie. Tym razem mowa o agresywnym tarciu powiek i wgniataniu gałek ocznych wgłąb głowy. Nie dość, że nie przyniesie to żadnych korzyści, to wręcz doprowadzi do pogorszenia stanu zdrowia lub stworzenia nowych problemów, schorzeń i chorób. Z pozoru niewinne pocieranie, może doprowadzić między innymi do ścieńczenia rogówki, stożka rogówki, podwyższenia ciśnienia wewnątrzgałkowego, jaskry wysokiego ciśnienia, zespołu suchego oka, mikrozadrapań, stanów zapalnych, opuchlizny, łzawienia, infekcji i popękania naczyń krwionośnych.

Powyższą listę na pewno można by jeszcze uzupełnić, ale mam nadzieję, że wystarczająco zwraca uwagę na sedno problemu.

Jeśli odczuwany przez Ciebie dyskomfort dosłownie „sam pcha” ręce do oczu, a zaprzestanie pocierania wydaje się niemożliwe, to może warto poświęcić chwilę czasu na znalezienie przyczyny tego stanu rzeczy. Może to alergia lub początki infekcji? Dysfunkcja gruczołów Meiboma? Brak odpowiedniej higieny brzegów powiek? Przemęczenie i niewystarczająca ilość mrugania? Cyfrowe zmęczenie wzroku? A może… nieodpowiednia, czy też nieaktualna korekcja wzroku lub jej całkowity brak? 

Profilaktyczne, optometryczne badanie nie sprawia bólu. Odwiedź więc specjalistę, który dobierze odpowiednie pomoce wzrokowe, a w razie potrzeby poleci dalszą diagnostykę medyczną. Pamiętajcie proszę, drodzy Czytelnicy, że badania wykonywane u okulisty i optometrysty nie wykluczają, a wręcz uzupełniają się wzajemnie. 

W przypadku oczu – czas gra dużą rolę. Jeśli przyjdzie długo czekać na wizytę lekarską, to pozornie mały problem, może przerodzić się w ogromny i poważny, np. stan zagrożenia ślepotą. Warto więc wiedzieć więcej i odpowiednio wcześnie zadbać o swoje zdrowie nim, niestety, będzie już zbyt późno na interwencję.

@wzrokowcy

Pocieracie? 🤔🤔🤔 Z pozoru niewinne tarcie powiek i wciskanie gałek ocznych wgłąb głowy może nieść za sobą szereg problemów zdrowotnych. Podwyższone ciśnienie wewnątrzgałkowe prowadzące do jaskry, a ta w niektórych przypadkach do ślepoty, ścieńczenie rogówki, stożek rogówki, mikropęknięcia i zadrapania otwierające bramę do infekcji bakteryjnych i stanów zapalnych, ZSO, zwiększenie poziomu histaminy, opuchlizna, łzawienie, ciemne cienie pod oczamj… Jak widać – można długo wymieniać, więc oszczędźmy sobie takich niechcianych wrażeń i nie krzywdźmy swoich oczu❤️🙌 #oczy #rezonansmagnetyczny #mri #okulistyka #optometria #anatomia #zdrowie #medycyna #profilaktyka #stożekrogówki #keratoconus #edukacja #dlaciebie #wzrokowcyzprudnika #salonoptyczny #optyk

♬ Soulmate – Andrea Vanzo

Podobne wpisy