Myć albo nie myć…

Oto jest pytanie! Odbierając gotowe okulary z salonu optycznego, zwykle otrzymuje się ściereczkę z mikrofibry oraz instrukcję ich czyszczenia, zawartą w karcie gwarancyjnej. „Prawidłowe użytkowanie” to m.in. pielęgnacja i serwisowanie produktu u Specjalistów, co ma ogromny wpływ na jego żywotność i komfort noszenia. W tym przypadku, powiedzenie: „Jak dbasz, tak masz” jest niezwykle trafne, jako że zanieczyszczone szkła, pełne smug i odbitych linii papilarnych, utrudniają prawidłowe widzenie, męcząc wzrok Użytkownika, któremu w rezultacie – ciężko skupić się na pracy. Okulary mogą także ulec szybszemu zużyciu i zniszczeniu. Rozregulowane zawiasy, ułamany zausznik, urwany nanośnik i porysowane soczewki mają ogromny wpływ na zaleconą korekcję. Nieprawidłowe ustawienie na twarzy Okularnika wprowadza niepożądany efekt pryzmatyczny, wpływa na ustawienia osi cylindra i deformuje widziany obraz, przez co moce zapisane przez Badającego przestają być takie, jak być powinny. Czy zatem zaniedbane okulary mogą pogłębić wadę wzroku? Oczywiście. Odradzam więc bagatelizowanie tego problemu. 

Jeśli do tej pory pielęgnacja okularów była jedynie okazjonalnym przetarciem szkieł, o zgrozo – nieodpowiednim materiałem lub wielofunkcyjnymi ściereczkami, sprzedawanymi w supermarketach, to ten poradnik jest dla Ciebie!

Jak zatem odpowiednio podejść do tematu czyszczenia? Zacznij od umycia rąk, ściągnięcia pierścionków lub wiszących bransoletek, którymi można porysować lub obić szkło. Następnie wyczyść oprawę pod ciepłą, bieżącą wodą.

Temperatura cieczy nie może być zbyt wysoka, ponieważ grozi to złuszczeniem antyrefleksu. Do mycia używaj jedynie swoich rąk i kropli delikatnego detergentu, np. płynu do mycia naczyń. Po skrupulatnym wymyciu i opłukaniu całych okularów, wytrzyj je do sucha, przy użyciu ściereczki z mikrofibry dołączonej do okularów.

Pocieranie nigdy nie powinno trwać zbyt długo i odbywać się „na sucho”, jako że drobinki brudu lub kurzu mogą wyszlifować powierzchnię szkieł i doprowadzić do zarysowań. Nigdy nie używaj także szorstkich materiałów, takich jak ubranie lub papier. Rys nie da się wypolerować, a wyraźne, głębokie bruzdy bezpowrotnie niszczą nawet najlepszy produkt.

Myjcie więc swoje okulary regularnie, a dla rozszerzonej pielęgnacji – odwiedźcie salon optyczny i skorzystajcie z usługi czyszczenia w myjce ultradźwiękowej, a także oliwienia oraz regulowania. Czysta oprawa, dodaje elegancji każdemu Użytkownikowi, a także zapewnia mniejsze ryzyko kontaktu z zalegającymi w brudzie zarazkami. 

Podobne wpisy