Kochaj swoje oczy!
Mówi się, że „miłość jest ślepa”, ale… oczy grają bardzo ważną rolę w procesie zakochiwania się. Zwłaszcza od pierwszego wejrzenia! Warto więc okazać im odrobinę miłości i podarować samemu sobie bezcenną walentynkę w postaci masażu powiek.
Gdy przyjrzymy się naszym oczom z bliska, dostrzeżemy jaśniejsze linie po wewnętrznej stronie każdej powieki. Są to gruczoły Meiboma, wydzielające lipidy, odpowiadające za warstwę tłuszczową filmu łzowego, pokrywającego powierzchnię oka. Ich właściwe funkcjonowanie jest niezbędne dla prawidłowego widzenia.
Brak odpowiedniej higieny, może doprowadzić do dysfunkcji gruczołów tarczkowych, a w jej następstwie – do zaburzeń powierzchni oka oraz stanów zapalnych brzegów powiek. Zatkane ujścia powodują zmniejszenie wydzielania lipidów, co prowadzi do ścieńczenia warstwy tłuszczowej, a to z kolei do nadmiernego parowania warstwy wodnej. Do objawów, które mogą świadczyć o nieprawidłowym funkcjonowaniu gruczołów Meiboma należą: odczuwanie suchości i każdego mrugnięcia, wrażenie piasku pod powiekami, pieczenie, przejściowe uczucie ciała obcego, nadmierne łzawienie oraz chwilowe rozmycie obrazu. Dodatkowo, na brzegach powiek i rzęsach może pojawiać się zaschnięta wydzielina przypominająca małe strupki, a brzegi powiek mogą być zaczerwienione. W niektórych przypadkach dochodzi nawet do powstania gradówki i nieregularnego wzrostu rzęs.
Wiedząc już, jak istotne są gruczoły Meiboma, możemy przejść do wspomnianego masażu. Na wstępie – dokładnie oczyszczamy twarz i myjemy ręce. Następnie, przygotowujemy kompresy. Mały, czysty ręcznik zanurzamy w ciepłej wodzie i delikatnie przykładamy do zamkniętych oczu. W momencie, gdy poczujemy, że nasz okład zaczyna stygnąć, nagrzewamy go ponownie i powtarzamy ten proces przez około 10 minut.
Po kompresach, przechodzimy do masażu. Powieki należy gładzić w kierunku ujść gruczołów – górną masujemy ku dołowi, a dolną ku górze. Możemy także wykonać ruchy koliste. Nigdy nie wolno pocierać i ugniatać swoich oczu! Mocny nacisk mógłby niebezpiecznie podnieść wartość ciśnienia wewnątrzgałkowego. Dotyk powinien być przyjemny i nie sprawiać nam dyskomfortu, ani bólu.
Profilaktycznie, warto zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu, suplementację kwasami tłuszczowymi omega-3 i częste mruganie, a podczas kąpieli – można przemyć zamknięte oczy szamponem dla dzieci.
Masaż i higiena brzegów powiek, to proste sposoby na zapewnienie sobie zdrowych, nawilżonych oczu, wykorzystując naturalne mechanizmy działające w naszym ciele. Jeśli jeszcze o nich nie słyszałeś, drogi Czytelniku, koniecznie skorzystaj z wyżej wymienionych wskazówek i poczuj kolosalną różnicę! Kochaj swoje oczy, nie tylko od święta, a z pewnością będą Ci wdzięczne za okazaną pomoc.