Demodex
Wielokrotnie wspominaliśmy o higienie brzegów powiek i konsekwencjach jej braku. Najwyższy czas poruszyć temat demodekozy, czyli nużycy ocznej.
Nużeniec – to niewidoczny gołym okiem pasożytniczy organizm będący roztoczem. Gdy smacznie śpimy, porusza się po naszych twarzach z niewielką prędkością. W związku z tym, że posiada krótkie odnóża, w ciągu godziny jest w stanie pokonać ok. 10-15cm. Ten mikroorganizm żywi się wydzieliną gruczołów łojowych i komórkami nabłonka. Nie jest bardzo inwazyjny, a jego obecność zazwyczaj powoduje jedynie delikatny świąd. Demodekoza zaczyna się wtedy, gdy dochodzi do nadmiernej kolonizacji.
Choć te malutkie roztocza są bardzo powszechne, to stan chorobowy, który jest nimi spowodowany, występuje dość rzadko. Najbardziej narażone są osoby żyjące w stresie, z obniżoną odpornością oraz zaburzeniami gospodarki hormonalnej, a także mające skórę mieszaną, trądzikową lub łojotokową.
Warto wiedzieć, że choć się z nim nie rodzimy, jest to pasożyt naturalnie występujący na powierzchni ludzkiej skóry. Zazwyczaj jest przekazywany przez domowników w bezpośrednim kontakcie ze skórą i odzieżą, przemieszczając się z kurzem i prądem powietrza.
Nużeńcem można się również zarazić, stosując te same kosmetyki, np. kremy, tusze do rzęs oraz testery w sklepach. Coraz częściej do zakażeń dochodzi również w gabinetach kosmetycznych, podczas procedury aplikowania sztucznych rzęs, na niewysterylizowanych narzędziach lub ręcznikach.
U Pacjentów z przewlekłym zapaleniem brzegów powiek spowodowanym nużeńcem, zwykle można zaobserwować charakterystyczne, nawracające objawy, takie jak: obrzęk, złuszczenie skóry powiek, przekrwienie spojówek, łzawienie oraz łuski przy nasadzie rzęs, wyglądające jak łupież. Pacjenci zgłaszają również uczucie pieczenia, biały nalot, poranne sklejenie rzęs, świąd i wrażenie piasku pod powiekami. O nadmiernej kolonizacji nużeńca świadczy również ubytek rzęs oraz nieprawidłowy kierunek ich wzrostu oraz niewydolność gruczołów Meiboma. Różnorodność objawów wymaga specjalistycznych testów i badań w celu postawienia dokładnej diagnozy.
U osób, u których stwierdzono łagodne lub umiarkowane objawy zapalenia brzegów powiek, zaleca się wykonywanie ciepłych okładów, połączonych z masażem powiek i korzystanie ze specjalnych płynów i chusteczek. Profilaktycznie warto stosować dokładny demakijaż i higienę.
Nużeniec jest odporny na antybiotyki oraz sterydy, w związku z czym jego leczenie jest długie i mozolne, dopóki nie zostaną zlikwidowane wszystkie dorosłe osobniki, larwy, nimfy i jaja. Coraz częściej stosuje się zabiegi z wykorzystaniem urządzeń generujących impulsy światła, doprowadzające do wzrostu temperatury w głębokich warstwach skóry. Jako, że nużeńce giną w temperaturze większej niż 54°C, wizyta w saunie fińskiej może być dobrym pomysłem na pozbycie się pasożyta.