Dlaczego mruganie jest ważne?
Mruganie to podświadomy odruch fizjologiczny, rozprowadzający łzy po powierzchni oka. Jest ono pokryte filmem łzowym, czyli cienką powłoką, która dba o nawilżenie i zapobiega zmęczeniu wzroku podczas codziennego funkcjonowania. Do zadań filmu łzowego należy ochrona przed potencjalnymi uszkodzeniami, usuwanie zanieczyszczeń i zmniejszanie tarcia między tkankami, a jego prawidłowa ilość ma wpływ na ostrość widzenia, ponieważ stanowi pierwszą przeszkodę dla światła trafiającego do naszego oka.
Zewnętrzną część filmu łzowego tworzy warstwa lipidowa, zbudowana z cząsteczek tłuszczu, zapobiegających wyparowaniu wody. Zapewnia gładkość powierzchni optycznej, utrudnia przelewanie się łez przez brzegi powiek i utrzymuje odpowiednią konsystencję całej substancji, co z kolei umożliwia swobodne poruszanie gałkami ocznymi. Następnie znajduje się warstwa wodna, która rozprowadza substancje odżywcze, oraz warstwa mucynowa (śluzowa), pozwalająca na utrzymywanie się łez na komórkach tworzących rogówkę.
Film łzowy musi posiadać odpowiedni skład i być wytwarzany w określonej ilości, dla utrzymania oczu w dobrej kondycji. W przypadku zaburzeń, oko narażone jest na kontakt z mikroelementami, wirusami i bakteriami, co prowadzi do przekrwień i stanów zapalnych, a przewlekle – może skutkować schorzeniem znanym jako Zespół Suchego Oka.
Jednakże, nie tylko film łzowy jest tu istotny, sam proces mrugania też musi być odpowiednio zrealizowany. Prawidłowa ilość mrugnięć to około 12 razy na minutę, czyli nawet 15 000 mrugnięć dziennie! Podczas każdego z tych odruchów, powieki zmywają wszelkie zanieczyszczenia z powierzchni oka, kładąc za sobą świeżą, czystą warstwę łez. Praca oczu wymagająca skupienia na bliskich rzeczach, zwłaszcza tych na ekranach telefonów i tabletów, istotnie zmniejsza tę wartość. Podczas wielogodzinnej pracy przy monitorach, zdarza się, że mrugamy 3 razy rzadziej niż powinniśmy, pozostawiając nasze oczy bez prawidłowej ochrony. Dodatkowo, w trakcie rozmów z Pacjentami, możemy zauważyć, że wielu z Nich nie potrafi mrugać w prawidłowy sposób i cierpi na tzw. niedomykalność powiek. Tylko pełne mrugnięcie, w wyniku którego górna i dolna powieka połączą się ze sobą, gwarantuje poprawne oczyszczenie gałki oka ze wszystkich nieczystości, krążących w powietrzu.
Ten z pozoru mało istotny proces, ma ogromny wpływ na zdrowie i kondycję naszych oczu. Dbając o prawidłową ilość łez oraz właściwy proces mrugania, możemy poprawić wygląd, zmniejszyć zmęczenie oraz przekrwienie narządu wzroku. Oprócz siebie, zwracajmy też szczególną uwagę na dzieci, które wpatrzone w ekrany telefonów, znacznie ograniczają swoje mruganie. Jeśli zauważycie ten problem – wystarczy poprawić nawyki i poczuć różnicę, a jeśli macie jakieś pytania, porozmawiajcie o tym ze swoim optometrystą.