Rozmiar ma znaczenie 

W trakcie procesu doboru okularów, Pacjenci przeważnie nie zastanawiają się, jaki wpływ na korekcję Ich wady wzroku będzie miała wymarzona oprawa. Dla wielu osób przede wszystkim liczy się kolor i modny kształt. W ludzkiej świadomości pokutuje przekonanie, że szkło na całej swojej powierzchni ma jednakowe właściwości i że jego rozmiar nie ma żadnego znaczenia. Tymczasem jest zupełnie odwrotnie. Oprawy odpowiednio dopasowane do korekcji wady wzroku, mają ogromny wpływ na grubość szkieł, a co za tym idzie na ich wagę oraz na ogólne wrażenia wzrokowe. Osoby z nadwzrocznością będą miały grube soczewki w części centralnej, natomiast w przypadku wad krótkowzrocznych, obserwujemy znaczne pogrubienie szkła na zewnętrznych krawędziach. Przesadnie duże oprawy wymagają też od optyka zamontowania szkieł o większej średnicy, w konsekwencji czego są znacznie grubsze, niż by mogły być podczas montażu w mniejszej oprawie.

W przypadku dużych soczewek okularowych pojawia się także problem aberracji, czyli jednego z podstawowych zagadnień optyki geometrycznej. Polega on na tym, że promienie idące dalej od osi optycznej załamują się silniej od tych w centrum. W konsekwencji tego, obraz widziany przez taką soczewkę nie jest idealny. Może też zostać zauważone zjawisko rozproszenia światła. Wszystko to sprawia, że obraz widziany „kątem oka” jest rozmazany, a Pacjent zgłasza, że widzi deformację, tęczę i inne kolorowe błyski. 

Można by więc zapytać, po co nam tak duże szkła i czy nie lepiej byłoby zamówić ich mniejszą wersję i umieścić tak, aby zmieściły się oprawie? 

Nie, ponieważ szkło optyczne, montowane w okularach, swoje pożądane właściwości osiąga w środku optycznym, który w większości przypadków powinien być umieszczony idealnie na wprost źrenicy Pacjenta. Środek ten mieści się w samym centrum soczewki. Każde odstępstwo od tej praktyki generuje efekt pryzmatyczny, wykorzystywany w celu poprawy ustawności oka w chorobach zezowych. 

Aby uniknąć dyskomfortu w używaniu nowych okularów, podczas ich zamawiania, skrupulatnie oznaczane są parametry rozstawu źrenic oraz wysokości montażowych. Używając nowoczesnych technologii, można także zmierzyć kilka innych atrybutów w celu tzw. „optymalizacji” okularów, aby nawet mimo sporych rozmiarów, zawsze otrzymać produkt w pełni zgodny z własną fizjonomią. Wówczas uzyskujemy precyzyjną i bardzo szybką analizę wszystkich wymiarów, z dokładnością do 0,1mm, co w przypadku ręcznego pomiaru jest trudne do osiągnięcia. Okulary przygotowane w oparciu o te parametry zapewniają najlepszą realizację recepty, gdzie moce są idealnie rozlokowane w prawidłowej osi widzenia, nie występują bóle głowy, a grubość szkła jest możliwie najmniejsza. Warto więc skorzystać z takiej opcji.

Podobne wpisy