Niechęć do nauki czy wada wzroku

Wraz z początkiem roku szkolnego i akademickiego, zwracamy szczególną uwagę na niechęć do nauki płynącą ze strony naszych Pociech. Nieświadomi możliwych problemów z narządem wzroku, winę za taki stan rzeczy zrzucamy na słodkie wakacyjne lenistwo i tęsknotę za czasem wolnym i pełną swobodą. Nie zwracamy jednak uwagi na to, że nie wszystkie dzieci zachowują się w taki sam sposób. Część z nich nawet w trakcie wakacji, nie mogła oderwać wzroku od książek czy innych zajęć w bliskiej odległości.

Twierdzimy wtedy, że jest to związane z humorami dziecka, ale warto przy tej okazji zastanowić się, czy zachowanie najmłodszych nie jest definiowane poprzez ich naturalne predyspozycje wzrokowe. Osoby krótkowzroczne, czy to dorośli czy dzieci, będą czuć się komfortowo podczas czytania książek, pracy biurowej czy też majsterkując. Ma na to wpływ kształt gałki ocznej, w której światło ogniskuje się przed siatkówką i dopiero w bliskiej odległości ma szansę na nią trafić, dzięki czemu obraz jest ostry i klarowny.

Natomiast dzieci z nadwzrocznością lub problemami z akomodacją, będą wykazywać dużą niechęć do wykorzystywania oczu do pracy z bliska, preferując zajęcia na świeżym powietrzu i wszystkie inne czynności, nie wymagające wykorzystania akomodacji, czyli naturalnego mechanizmu wyostrzania obrazu w bliskiej odległości. U takich osób czytanie książek czy odrabianie lekcji bez okularów może wywoływać duże napięcia, bóle głowy. W tym przypadku promienie światła padające na oko, ogniskują się za siatkówką i wymagają nieustannej pracy mięśni rzęskowych soczewki, aby umieścić obraz na siatkówce i pozwolić na dobre widzenie, co można obrazowo przyrównać do całodniowego stania na palcach, co prawda jesteśmy wtedy wyżej, ale skurcz łydki i dyskomfort mamy gwarantowany.

Krótkowzroczność i nadwzroczność to tylko nieliczne cechy oka, które mogą wpływać na jakość widzenia, a w konsekwencji na efektywność nauki. Oprócz tego możemy mieć także do czynienia z astygmatyzmem oraz różnymi zaburzeniami ruchów oczu, o których na pewno będziemy pisać w przyszłości.

Jeśli więc drodzy Rodzice zaobserwujecie, że Wasze dzieci są nerwowe w trakcie odrabiania lekcji lub też wykazują niechęć do przebywania na świeżym powietrzu z rówieśnikami – zareagujcie. Udajcie się z nimi do dyplomowanego optometrysty, celem wykonania kompleksowego badania wzroku, aby zapewnić im dobre widzenie w każdych warunkach, dzięki czemu będą mogły w pełni odkrywać świat.

Podobne wpisy