Czy zbadano Cię kiedyś porządnie?

Chyba każdy z nas spotkał się kiedyś z badaniem wzroku, polegającym na posadzeniu Pacjenta przed urządzeniem do wykonywania cyfrowego pomiaru wady (autorefraktometr), a następnie założeniu oprawy próbnej z mocami wynikającymi z tego komputerowego badania. Cała procedura jest banalnie prosta i absurdalnie szybka, co w obecnych zabieganych czasach wydaje się być idealnym rozwiązaniem. Jako że widzimy mózgiem, a oczy są jedynie narządem, przez który światło otaczającego świata wpada głębiej, układ wzrokowy człowieka do szczęścia potrzebuje nieco więcej niż tylko skorygowania „dioptrii”, a komputerowe badanie wzroku należy traktować jedynie jako wstęp do badania właściwego.

Już od pierwszych chwil naszych narodzin, mózg prowadzi procesy adaptacyjne, dążące do skoordynowania ruchów obu gałek ocznych, tak aby obraz mógł trafiać w sposób zorganizowany do kory wzrokowej. Jest to bardzo istotny proces, który pozwala na to, aby obraz otoczenia padał na korespondujące ze sobą punkty na siatkówce, co zapewnia nam prawidłowe widzenie obuoczne, zaczynając od jednoczesnej percepcji obrazów, poprzez fuzję, aż do stereopsji. Jakiekolwiek zaburzenie w prawidłowym ustawieniu oczu, może mieć ogromny wpływ na sposób postrzegania widzialnego świata. Nieprawidłowości mogą prowadzić do bólów głowy, niechęci do czytania, dwojenia obrazu, a nawet do wytłumienia wrażeń wzrokowych z jednego oka.

Analiza ustawienia oczu oraz siły mięśni prowadzących gałkę oczną, ma niedoceniany wpływ na ostateczną decyzję dotyczącą przepisanej korekcji okularowej.

Przeprowadzając kompleksową diagnostykę wzroku, ZAWSZE powinno się wykonać panel testów, sprawdzających prawidłowe ustawienie oczu. Trzeba pamiętać też, aby nie wpadać w panikę gdy usłyszycie negatywnie brzmiące słowo „zez”, bo zdecydowana większość ludzi na świecie ma jakieś formy zeza, które jednak pozostają ukryte i nie wywołują większych dolegliwości. Zapewne usłyszycie wtedy, że macie pewien rodzaj heteroforii: esoforię (zez zbieżny ukryty) lub egzoforię (zez rozbieżny ukryty).

Cały sekret dobrego badania wzroku polega na odpowiedniej interpretacji tych testów i uwzględnienia ich parametrów przy przepisywaniu korekcji okularowej. I tak na przykład – w dużym uproszczeniu – Pacjenci z egzoforią będą bardzo źle się czuć w zbyt mocnych okularach do czytania, a osoby z esoforią nie będą w stanie funkcjonować w zbyt słabej korekcji. To tylko dwa z możliwych, licznych przypadków, wpływu „zezów” na moce okularów.

Proste komputerowe badanie wzroku nie uwzględni tych skomplikowanych relacji ruchowych pomiędzy oczami, a bardzo często to właśnie one są sukcesem do prawidłowo dobranej korekcji okularowej.

W Salon Optyczny Wzrokowcy, jako dyplomowani optometryści, przeprowadzamy kompleksowe badania wzroku zawsze z uwzględnieniem balansu obuocznego oraz ruchomości gałek ocznych,co przekłada się na pełen komfort widzenia w każdych warunkach.

Podobne wpisy