Czerwone czy zielone?

Ze względu na szczegółowość przeprowadzanych pomiarów, optometryczne badanie wzroku, jest znacznie bardziej czasochłonne od standardowej wizyty, do której większość z Czytelników może być przyzwyczajona. Badając Pacjenta w ciągu około 45 minut, sprawdza się nie tylko ostrość wzroku do dali i bliży, pomiarowi podlega także prawidłowość widzenia obuocznego oraz tendencje do występowania zezów jawnych i ukrytych. 

Metody badań poszczególnych składowych są różne, ale pośród wielu procedur zawsze znajduje się jeden nieodłączny element całej układanki, a jest nim test duochromatyczny.

Do jego przeprowadzenia wykorzystuje się znajomość właściwości światła o różnych barwach, a więc między innymi fakt tego, że światło zielone załamuje się w oku szybciej niż światło czerwone. 

W trakcie wykonywania tego testu, specjalista jednocześnie wyświetla na odpowiednio oddalonej tablicy, specjalnie przygotowane znaki na czerwonym i zielonym tle, a następnie pyta Pacjenta o porównanie ze sobą obrazów widzianych po obu stronach planszy. Preferencja jednej ze stron, wskazuje wymagany kierunek zmiany mocy soczewki, tak aby ostatecznie obrazy po obu stronach miały porównywalną jakość. W przypadku, gdy obraz widziany przez Pacjenta, jest wyraźniejszy po stronie czerwonej, oznacza to, że w oprawie próbnej wciąż są umieszczone soczewki o zbyt dużej mocy dodatniej, lub zbyt małej mocy ujemnej. Natomiast moment, w którym osoba badana zgłasza, że lepszy obraz zauważa po stronie zielonej, oznacza że zaproponowane moce okularów są za bardzo minusowe, lub za mało dodatnie. Konieczność bezpośredniego porównania wrażeń wzrokowych przez samego Pacjenta, oprócz wrażenia aktywnego udziału w całym procesie, zapewnia tej metodzie najwyższą dokładność.

Cała procedura wykonywana jest dla każdego oka z osobna i ma na celu umiejscowienie obrazu widzianego przez Pacjenta precyzyjnie na jego siatkówce, aby zapewnić możliwie najlepsze wrażenia wzrokowe. 

Warto więc poświęcić kilka chwil na dokładną weryfikację stanu swojego zdrowia, gdyż nieprawidłowa korekcja okularowa, może powodować pogorszenie komfortu życia, a także prowadzić do pogłębiania się wad wzroku. W celu dobrania idealnych okularów zapraszam na badanie do zaufanego optometrysty, gdzie Wy i Wasze oczy, zostaniecie otoczeni należytą opieką.

@wzrokowcy

Na czerwonym, czy na zielonym? Oto jest pytanie🤔 czyli wszystko, co chcielibyście wiedzieć o teście duochromatycznym, ale wstydziliście się zapytać.😉 Po obejrzeniu, zostawcie łapkę w górę, jeśli chcecie więcej takich edukacyjnych materiałów na naszym profilu.👍 Spokojnej niedzieli!☀️ 📍Rynek 15, Prudnik #optyk #salonoptyczny #wzrok #zdrowie #medycyna #oczy #badanie #badaniewzroku #pacjenci #praca #pasja #optometria #gabinet #specjalista #edukacja

♬ dźwięk oryginalny – WZROKOWCY

Podobne wpisy